Ciśnienie w kołach powinno zawsze odpowiadać ciśnieniu zalecanemu w niniejszej instrukcji. Podniesie to znacznie żywotność opon, a także będzie miało znaczny wpływ na prowadzenie samochodu oraz bezpieczeństwo jazdy.
Minimum co dwa tygodnie oraz przed dłuższą podróżą należy sprawdzać ciśnienie we wszystkich kołach (łącznie z zapasowym).
Do sprawdzania ciśnienia należy używać odpowiedniego ciśnieniomierza.
Nieprawidłowe ciśnienie w kołach powoduje nierównomierne zużycie opon.
A - Ciśnienie prawidłowe: bieżnik zużyty równomiernie
B - Ciśnienie za niskie: bieżnik zużyty na brzegach
C - Ciśnienie za wysokie: bieżnik zużyty na środku
UWAGA:
Ciśnienie należy sprawdzać przy zimnym ogumieniu.
Przy sprawdzaniu ciśnienia w ogumieniu gorącym należy do wartości ciśnienia podanej w niniejszej instrukcji dodać 0,3 bar.
Jazda przy za niskim ciśnieniu w kołach powoduje dodatkowe rozgrzewanie opon, co w konsekwencji może doprowadzić do ich całkowitego zniszczenia.
Minimalna wysokość bieżnika wynosi 1,5 mm (Po 1 stycznia 1992 minimalna dopuszczalna wysokość bieżnika wynosić będzie 1,6 mm (norma ECE 89/459)). Poniżej wartości spadają właściwości trakcyjne opon. W każdym przypadku prowadź samochód ostrożnie na mokrej nawierzchni.
Niektóre opony wyposażone są we wskaźniki nadmiernego zużycia opon. Wymień oponę natychmiast po pojawieniu się wskaźników. W przypadku stwierdzenia nierównomiernego zużycia opon zalecamy zgłosić się do autoryzowanej stacji obsługi FIAT.
UWAGA:
Uderzenie w krawężnik, dziury w jezdni itp. oraz częsta jazda po nawierzchniach w złym stanie, mogą spowodować zniszczenie opon.
Po uszkodzeniu koła staraj się zatrzymać samochód możliwie natychmiast. Jazda na kole bez powietrza spowoduje jego zniszczenie.
Po uszkodzeniu koła należy każdorazowo zdemontować oponę w celu dokładnych jej oględzin.
Opony posiadają swoją żywotność (nawet jeśli nie są używane). Pęknięcia bieżnika czy boków opon są jednymi z oznak nadmiernego starzenia się opon.
Opony takie powinny być poddane fachowej ekspertyzie. Również opony użytkowane ponad 6 lat powinny być wymienione.
Kontroluj stan koła zapasowego. Jeśli wykazuje ono zużycie postaraj się wymienić je na nowe w możliwie krótkim czasie.
Nie stosuje dętek dla opon bezdętkowych.
Przy wymianie opony warto wymienić także zawór.
W celu zapewnienia jednolitego zużycia opon należy, co 10000-15000 km, zamienić koła przednie z tylnymi nie zmieniając stron.
Nigdy nie zmieniaj kół metodą "na krzyż".
Możliwość i sposób użytkowania łańcuchów przeciw śniegowych regulują przepisy kraju, w którym samochód jest użytkowany.
Łańcuchy przeciwśniegowe powinny być stosowane dla kół przednich (w samochodach z napędem na przednie koła).
Po przejechaniu ok. 30 m należy zatrzymać się i dokręcić łańcuchy.
Dla uniknięcia zniszczenia opon należy poruszać się z umiarkowanymi prędkościami podczas stosowania łańcuchów. Na drogach wolnych od śniegu nie stosuj łańcuchów.
Nie należy stosować łańcuchów o wysokości powyżej 12 mm.