System ten współpracujący z zasadniczym układem hamulcowym samochodu, zabezpiecza koła jezdne przed zablokowaniem podczas gwałtownego hamowania lub na nawierzchni o zmiennej szorstkości, mokrej lub oblodzonej.
W zależności od typu silnika, instaluje się 2- lub 4-obwodowe systemy przeciw blokowaniu hamulcy. Oba rozwiązania reprezentują najwyższą klasę rozwiązań technicznych.
- utrzymanie stabilności jazdy i sterowności w czasie hamowania;
- zmniejszenie długości drogi hamowania poprzez optymalne wykorzystanie przyczepności opon do nawierzchni jezdni;
- szybkie dostosowanie siły hamowania do aktualnego współczynnika przyczepności.
W przypadku zablokowania któregokolwiek z kół samochodu (przednich i tylnych, lub tylko tylnych) rejestrowanego przez czujniki moduł elektroniczny steruje odpowiednio regulatorem ciśnienia płynu hamulcowego powodując natychmiastowe odblokowanie koła.
W normalnych warunkach hamowania działa tylko konwencjonalny układ hamulcowy.
Jednak przy pełnym uruchomieniu konwencjonalnego układu hamulcowego zaczyna on być wspomagany systemem ABS. Wyczuwalne jest to jako lekkie pulsowanie pedału hamulca.
System ABS nie zwalnia kierowcy z obowiązku ostrożnej jazdy, zwłaszcza podczas prowadzenia po nawierzchniach śliskich, wilgotnych lub pokrytych śniegiem. W przypadku uszkodzenia system automatycznie się wyłącza. W tym przypadku układ hamulcowy działa wówczas w sposób konwencjonalny. Uszkodzenie systemu ABS sygnalizowane jest przez świecenie czerwonej lampki ostrzegawczej.
Przy zamontowanym systemie ABS możliwe jest stosowanie jedynie zalecanych przez producenta obręczy kół, opon oraz nakładek hamulcowych.
Samochody zaopatrzone w system ABS posiadają tylne hamulce tarczowe ze specjalnymi zaciskami hamulcowymi.
System ABS przedstawiony jest schematycznie w DODATKU.