Troche historii


Fiat Tempra
   Jest to bardzo nietuzinkowy model turyńskiego koncernu. Tempra to przede wszystkim funkcjonalność. Jednak wypust siostrzanych modeli przez Alfę Roemo i Lancię pozwolił na połączenie pierwiastków charakterystycznych dla włoskich producentów : sportivo i lusso . Tempra najpełniej je ze sobą łączy. Daje to bardzo interesują propozycję ze strony Fiata...
   Model turyńskiego koncernu został zaprezentowany w 1990 roku. Zastąpił wysłużony model REGATA. Wygląd Tempry została wypracowany w FIAT CENTRO STILE, razem z modelami ALFA ROMEO 155 i LANCIA DEDRA. Był to pierwszy wspólny projekt trzech marek po przejęciu ALFY ROMEO przez FIATA w 1989roku (LANCIA wstąpiła w szeregi koncernu FIAT w roku 1969). Model Tempra powstał na płycie podwoziowej TIPO. Produkcja zakończyła się w 1996 roku, kiedy wprowadzono na miejsce Tempry model Marea.
  Tempra dostępna była w dwóch wersjach nadwoziowych - sedan i S.W. (popularnie kombi). Projekt FIATA Tempra jest odważnym posunięciem stylistycznym i rynkowym. Wzornictwo nawiązuje do poprzednika (model bryły sedan, atrapa chłodnicy, dwa skrzydła tylnych drzwi dla wersji S.W.). Atutem była produkcja siostrzanych modeli na bazie identycznych podzespołów. Czyniło to eksploatację tańszą, a części zamienne dostępniejsze. FIAT Tempra był oferowany w szerokiej gamie wyposażeniowej - od nieposiadających nawet obrotomierza, wspomagania układu kierowniczego, czy zagłówków tylnej kanapy, po wyposażonych w automatyczną klimatyzację, automatyczną skrzynię biegów, czy skórzaną tapicerkę. Ciekawostką było zastosowanie desek typu digital z bardzo atrakcyjnym wyślwietlaczem cyfrowym. Różnorodność wyposażenia dodatkowego wzbogacał wybór jednostek napędowych. Oferowane były w dwóch wersjach : zasilanych benzyną i olejem napędowym. Do nich zaliczają się bezynowe : 1,4 (1372cm3), 1,6 (1581cm3), 1,8 (1756cm3), 2,0 (1995cm3) i diesel : 1,9 (1929cm3). Dopełnieniem gamy silników były oferowane w 155 i DEDRZE (między innymi 2,0 doładowany, czy 2,5 diesel). Do Tempry można było zamontować ręczne skrzynie biegów oraz automatyczne przekładnie (posiadające tryb sportowy). Popularnością cieszyły się jednostki napędowe o pojemności 1,6 - które dostępne były ze specjalną, automatyczną, bezstopniową przekłanią biegów - Selecta. Ciekawą propozycją zwiększająca bezpieczeńśtwo, komfort i zastosowanie była wersja z napędem na wszystkie cztery koła (onaczona jako 4x4). Montowano go tylko w wersjach S.W. 2,0 od roku 1992. Siostrzane modele z napędem na cztery koła to 155 Q4 i DEDRA INTEGRALE.
   Dla historii Tempry przełomowe były lata 1993 i 1994. W 1993 roku zmodernizowano samochód pod kątem bezpieczeństwa biernego (wprowadzono wzmocnienia boczne i czołowe oraz wzmocniono płytę podłogową) oraz dano nową atrapę chłodnicy. Rok kolejny przyniósł postęp w postaci unowocześnienia jednostki 1,6, wzbogacenia wyposażenia standartowego i wprowadzenia poduszek powietrznych kierowcy. Niektóre wersje miały zmodyfikowane wnętrze i montowano w nich system ABS. Blachy są ocynkowane.
  Mimo upływu lat, Tempra jest bardzo dobrą pozycją na rynku wtórnym. Zawdzięcza to stosunkowo niskim kosztem zakupu i eksploatacji przy oferowanym wyposażeniu i trwałości. Niech o solidności świadczy fakt zamówienia FIATÓW Tempra przez administrację publiczną

Jacacenty


Copyright © 2005 www.tempra.org Wszelkie prawa zastrzeżone